Obstarejte si čerpadlo bez starostí

Nabídka čerpadel na vodu obsahuje čerpadla povrchová, ponorná nebo kalová, domácí vodárny, oběhová čerpadla, ruční pumpy a další speciální druhy čerpadel.

To jsou ty nejzákladnější druhy čerpadel, které se uplatňují v domácnosti, v průmyslu, zemědělství i v dalších odvětvích. Samozřejmostí je bohatý sortiment nejrůznějšího potřebného příslušenství, jako jsou hadice, filtry, sací koše, tlakové spínače, instalační materiál atd.

Základní typy čerpadel

Nejčastěji se používají typy čerpadel, které jsou primárně určené k čerpání pitné či užitkové vody, dále odpadní vody, kalů a splašků. Pro správný výběr jsou podstatné faktory, jako je množství čerpané vody, výška, vzdálenost a zdroj, ze kterého chceme vodu čerpat. Z technického hlediska se čerpadla dělí na dva základní druhy, kterými jsou čerpadla hydrodynamická (odstředivá) a hydrostatická (objemová).

Většinou jsou používána čerpadla odstředivá, která jsou určena pro čerpání čisté i znečištěné vody. Jsou provozně nenáročná a jsou schopna čerpat velká množství vody. Nejčastěji se uplatňují v domácnostech k zavlažování, zásobování vodou z vrtu či ze studny, odvodňování, přečerpávání nebo v otopné soustavě.

Objemová čerpadla jsou složitější konstrukce, rozměrnější a nákladnější. Jsou to například čerpadla pístová, lamelová, membránová nebo šneková. Používají se pro menší průtoky a vyšší tlaky.

Podle čeho vybírat

Obstarejte si čerpadlo bez starostíPrvním kritériem je charakter a zdroj čerpané kapaliny. Povrchová odstředivá čerpadla nebo ponorná čerpadla se používají pro čerpání čisté nebo mírně znečištěné vody z kopané studny, vrtu, nádrže, sudu, bazénu nebo jiných zdrojů. Čerpadla pro čerpání pitné vody by měla mít příslušný atest. Pokud čerpaná voda obsahuje nečistoty, měli bychom zvolit čerpadlo s odpovídající průchodností nebo k sací hadici připevnit sací koš, který brání nasátí nečistot do čerpadla.

Obstarejte si čerpadlo bez starostíPro čerpání odpadní vody, splašků a kalů jsou určena kalová čerpadla se speciální konstrukcí a vyrobená z odolných materiálů. Jejich oběžné kolo zvládne čerpat i husté kapaliny s příměsí pevných nebo vláknitých nečistot.

Při výběru čerpadla se zaměřte i na další kritéria. Jak často je budete používat, jaký proud je k dispozici, jak vydatný je zdroj, zda je nutné čerpadlo ochránit proti chodu nasucho a pochopitelně také kolik které čerpadlo stojí. Nejlevnější ponorná a kalová čerpadla pro občasné použití na zahradně lze dnes zakoupit i pod 1.000,- korun. Pokud však chceme, aby nám čerpadlo nějaký čas spolehlivě sloužilo, vyplatí se investovat do dražších modelů s odolnější konstrukcí a kvalitnějším materiálovým zpracováním.

O Makawiel

Shlédněte také

Brány na klíč se postarají o skvělé zabezpečení vstupu na váš pozemek

Obsah   Hledáte vhodnou bránu pro svůj pozemek, ale nevíte, jaký typ brány zvolit? Pak …