Ratanový nábytek vypadá skvěle a je velmi odolný

Ratanový nábytek vypadá skvěle a je velmi odolný

Obsah

Pořizujete nábytek do bytu nebo na terasu či na zahradu? Zkuste ratan. Hezky vypadá, je originální, vzdušný, skladný, lehký, trvanlivý a jednoduchý na údržbu. Navíc získáte nádech exotiky. Jakpak by ne, když ratan pochází z Malajsie, Filipín, Indonésie a jižní Číny.

Ratanu se také říká rotang, rotan či rattan, má původ v malajštině a v překladu to znamená tyč.

Ratan je liána palmy zvané Calamus ratan. Nasekané tyče se suší na slunci, poté se ještě moří a lakují. Ohýbají se v páře, kdy je ratan velice tvárný, jenž po vychladnutí ztvrdne a nevrací se do původní polohy.

Ratan se rozděluje do čtyř kategorií A, B, C, D, kdy A má nejvyšší kvalitu Pokud si budete ratanový nábytek kupovat, zaměřte se na kategorie A, B, jsou sice dražší, nicméně kvalitativně vynikající. Navíc ratan s kůrou vydrží mnohem déle než loupaný.

Z ratanu se dá pořídit leccos

Z ratanu se dá vyrobit nejen nábytek, jako komody, sedačky, křesla, stoly, papasany, paravány, taburetky, truhly, ale i spousta interiérových doplňků, jako jsou police, stínítka svítidel a lampiček, vázy, mísy atd. Záleží jen na vás a vašem výběru, pro co všechno se rozhodnete.

Při prodeji sedacích souprav, křesel je samozřejmostí i sada polstrů, stejně tak jako stolek, který je většinou kombinovaný se sklem.

Výběr ratanuRatanový nábytek vypadá skvěle a je velmi odolný

Jestliže si budete pořizovat ratanový nábytek do interiéru, postačí vám bez kůry, který je mořený či lakovaný, někdy i bělený. Časem vytváří svoji typickou přírodní patinu. Naopak ratan s kůrou zvolte v případě, že nábytek bude umístěný v zahradě či na terase.

Při pořizování nábytku, křesel atd. si zkontrolujte spoje a jejich omotávky. V Asii výrobci používají hlavně hřebíky či šrouby, které omotávají ratanovými proužky. Výrobci v Evropě zase většinou nábytkářské kolíčky, omotané pevnými pásy prosekané kůže.

Ošetření ratanu

Jak jsme se již zmínili v úvodu, není příliš těžké o ratan pečovat. Stačí ho otírat vlhkým hadříkem, případně luxovat, můžete ho i sprchovat a pak jen nechat oschnout. Při větším znečištění přimíchejte do vody čpavek.

To platí i o ratanovém nábytku, který máte venku. Jen se vyvarujte, abyste venkovní ratan nevystavovali příliš velkým teplotním výkyvům, nechat ho napospas v zimě je špatně. Sice ji přežije, ale už nebude tak pružný a bude praskat. Takže ho před zimou ukliďte do kůlny či garáže, stačí, aby byl na suchém místě.

Existuje i polyratan

Náhradou přírodního ratanu je umělý, tzv. polyratan nebo technoratan. Nábytek z polyratanu je v podstatě nezničitelný a je k nerozeznání od toho z přírodního ratanu. Vyrábí se většinou z polyethylenu, v řadě barevných provedeních.

Výhodou umělého ratanu je to, že odolává jakémukoli počasí, nepraská, je pevný, lehký a neloupe se. Je o něco dražší než přírodní ratan, ale zvýšenou cenu vám vynahradí delší životností.

Když si budete výrobky z polyratanu kupovat, věnujte pozornost především výpletům, u kvalitního výrobku by se výplet po stlačení neměl příliš prohnout.

Na dešti se umělému ratanu nic nestane, v zimě ho jen zakryjte před sněhem, nevadí mu ani mírný mráz. Čistí se vlažnou mýdlovou vodou, vlhkým hadříkem a proudem vody.

O Makawiel

Shlédněte také

Horizontální žaluzie - univerzální a stylové stínění pro vaše okna

Horizontální žaluzie – univerzální a stylové stínění pro vaše okna

Obsah Pokud hledáte elegantní a praktický způsob, jak získat lepší kontrolu nad světlem a soukromím …