Průmyslový potisk nejsou jen trička a hrníčky

Průmyslový potisk nejsou jen trička a hrníčky

 

Když se vás zeptám, co máte ve chvíli, kdy čtete tento článek, kolem sebe potištěného, většina asi sjede pohledem na tričko nebo hrnek, propisku, možná odznak připnutý na batohu. Co ale taková klávesnice, počítač a zařízení kolem? Není vlastně vše kolem nás nějak potištěné?

Dosadit si za průmyslový potisk trička a reklamní předměty je normální, protože o nich v tomto spojení slyšíme a uvažujeme nejčastěji. Potisknutých předmětů ale denně využíváme podstatně více — stačí jmenovat auto a jeho součástky uvnitř i zvenku, prakticky veškerou elektroniku, billboardy, zahradní pomůcky, brýle, lahve nebo třeba krabice, ve kterých nám chodí zásilky z pošty. Samostatnou kategorií je pak např. potisk stíracích losů. Tiskaři si na jednotvárnost výrobků rozhodně stěžovat nemohou, i když se v jedné šarži běžně tisknou i tisíce kusů jednoho typu.

Společností, které potisk průmyslových výrobků zajišťují, najdete v Česku stovky, jen pár jich ale disponuje rozsáhlým „vozovým parkem“ strojů, které zvládnou různé typy technologií. K těm nejtradičnějším patří např. firma C5 z Jarcové u Valašského Meziříčí, která na našem trhu figuruje už od roku 1991.

Průmyslový potisk nejsou jen trička a hrníčky

Staletá technologie potisku

Tiskových technologií najdeme hned několik, dělí se podle využití a formátu, pro který jsou vhodné. Vedle nejrozšířenějšího digitálního tisku, dominují především sítotisk a tamponový tisk. Velmi účinná je pak také horká ražba, která se využívá např. v automobilovém průmyslu nebo kosmetice.

Jednotlivé metody za sebou mají obvykle stovky let vývoje — dobrým příkladem je zmíněný sítotisk, který se v Čině a Japonsku využíval už před tisíci lety pro zdobení látek či tradičních kimon. Do Česka pak tuto technologii přivedl počátkem 40. let minulého století Tomáš Baťa rovnou z Ameriky, kam vyrážel uvádět své kolekce. I boty mají mimochodem mezi potisknutými předměty své pevné místo.

Průmyslový potisk nejsou jen trička a hrníčky

Znamení rychlosti

Ve srovnání s klasickými tiskárnami, které máme doma, se velké tiskové stroje liší nejen vyšší cenou, ale také šířkou svého využití a rychlostí, s jakou zvládají chrlit nové výrobky, často prakticky okamžitě hotové k dalšímu zpracování nebo rovnou k expedici a prodeji. Řada strojů předních výrobců ze Švýcarska nebo Itálie pak nabízí i kombinace jednotlivých technologií a možnost vlastního rozšíření o dodatečné jednotky, např UV sušení pro rychlejší zasychání barvy apod.

Pokud jste tedy doposud brali potisk za výhradní doménu výrobců reklamních předmětů a textilu, rozhlédněte se kolem a schválně zkuste počítat, kde všude uvidíte logo, nápis nebo třeba předtištěný postup a návod.

Více informací o průmyslovém tisku

Více se o možnostech průmyslového potisku a nabídce tiskových strojů dozvíte na stránce www.c5.cz.

O angelo

Shlédněte také

Dopřejte si kvalitní slivovici

Obsah Vitamin S neboli slivovice je pálenkou oblíbenou nejen na Moravě. Její milovníci ji užívají …