Neodymové magnety: Objevte jejich obrovskou sílu

Neodymové magnety: Objevte jejich obrovskou sílu

Obsah

Magnetická síla je veřejnosti známá velmi dlouhou dobu. Ve škole se o ní v rámci hodin fyziky učili již naši dědečkové. Pravda je ovšem taková, že i v této oblasti došlo ke spoustě inovací. Důkazem tohoto tvrzení budiž silné neodymové magnety, jež získávají postupně obrovskou oblibu. Proč? Na důvody se podrobně soustředíme v následujících řádcích. Nejdříve si je popíšeme, ukážeme jejich sílu a následně se budeme zabývat praktickým využitím magnetů v domácnosti, průmyslu a dalších odvětvích.

Maximálně silné permanentní magnety

Zatímco u feritových magnetů se setkáváme s tím, že se občas na kovovém povrchu neudrží, u neodymových toto nehrozí. Tyto velmi silné magnety totiž dokážou unést až tisícinásobek své vlastní váhy. Bohatě postačí malý kousek, díky němuž můžete přichytit i poměrně těžké předměty. Za maximální magnetickou silou stojí tři prvky, z nichž jsou složeny. Jedná se o bor, železo a neodym. Cenově se dostanete níže než u feritových nebo samarium-kobaltových provedení. Povrch neodymových magnetů je poměrně náchylný vůči korozi, a tak je upraven niklováním, zinkováním či poplastováním.

V domácnosti si své místo najdou…

Že je doma nevyužijte? Omyl! Neodymové magnety si dokážou najít místo kdekoli. Začít můžeme kupříkladu zavíráním skříněk. I tady stačí mít jako součást zavíracích mechanismu malý kousek neodymového magnetu. Obtěžuje vás neustále se odlepující a poté létající ubrus patřící na zahradní stůl. Stačí dva malé kousky magnetů a máte po problémech. K vytažení klíčů z kanálu a jiných nedostupných míst vám postačí pouze jeden. Dále můžeme hovořit o skvělých magnetických háčcích, případně separátorech hřebíků či šroubků.

Ocení je i vaše děti

Sedí vaše ratolesti neustále u počítače a tabletu? Pak jim pořiďte stavebnici, která je zabaví, a navíc si zlepší svou manuální zručnost. Chytrá magnetická stavebnice NeoCube pomůže v rozvoji jemné motoriky a děti z ní vytvoří spousty obrazců či staveb. Zároveň objeví magnetickou sílu.

O angelo

Shlédněte také

Jaké stínění oken si pořídit do kuchyně? Na výběr máte hned několik variant stínění

Jaké stínění oken si pořídit do kuchyně? Na výběr máte hned několik variant stínění

Obsah Kuchyně je místem, kde trávíme hodně času vařením, přípravou jídel a sdílením společných chvil …