Excentrická bruska nebo úhlová bruska?
Excentrická bruska 280W, kotouč 125 mm

Excentrická bruska nebo úhlová bruska?

Jestli si zařizujete kutilskou nebo profi dílnu, nějaké šikovné nářadí na broušení tam nesmí chybět. Samozřejmostí je dát přednost určité značce, ale zohlednit musíte i prostředí, ve kterém jej budete nejčastěji používat: zda budete brousit kovy, plasty, beton, dřevo či další materiály.

Jelikož by to chtělo radu skutečného odborníka, inspiruji se na webu ruční-nářadí.cz. Sortiment se pyšní světoznámými výrobci osvědčených značek jako je Bosch, Narex, Proma, Dewalt, Festool či Skil a mnohými dalších. Najdeme zde hobby i profi nářadí včetně veškerého příslušenství a za velké plus považuji fakt, že cenu nenavyšuje zbytečné poštovné – doručení zboží je po celé České republice zdarma.

Správný výběr pro snadné použití

Máte-li v plánu brousit rovinné plochy a hrany brusným plátnem, pak zhodnoťte, která vibrační bruska je pro vás nejpřijatelnější. Její použití vás nemusí omezit jen na broušení dřeva a tmelů – hodí se i na plasty, kovy či na staré laky a nátěry. K čemu se ji oproti tomu použít nedoporučuje, to jsou prašné stavební materiály, a to vzhledem k náchylnosti vibračního systému a ložisek tento prach pojmout a poškodit tím svou funkčnost.

Při volbě tohoto nářadí rozhodně zohledněte: příkon motoru, rozměr a tvar brusné desky, upínání brusných papírů, ale též filtrační systém a počet brusných kmitů. Rozhodující je však i nabídka příslušenství, které je v ceně kompletu. Vždy se proto informujte předem.

Pro dělení různých materiálů, broušení a jejich leštění, je nepostradatelná úhlová bruska – někdy též zvaná „rozbruška“ či „flexa“. Je možno ji použít i k odrezování nebo odstraňování barev. Proto je zde rozhodující kvalitní, dobře tvarovaná rukojeť a též celková hmotnost zařízení. Čím dál častěji vyhledávané anti-vibrační rukojeti jsou oblíbené zejména z bezpečnostních důvodů, na které je rozhodně nutno přihlížet.

Jelikož výrobci sledují trendy moderní doby, nezřídka se v nabídkách objeví i akumulátorová úhlová bruska, kterou rozhodně oceníte všude tam, kde není v blízkém dosahu zdroj elektřiny. Mezi nejoblíbenější nesporně patří model od značky Bosch, jehož akumulátor disponuje výkonem 4,0 Ah a napětím 18 V.

Pro zastánce opracování rovných ploch brusným papírem se v ručním-nářadí.cz nachází excentrická bruska. Se svými přednostmi co do designu pro optimální volnost pohybu a skvělý výhled na obrobek je nepřekonatelná. Výkonný motor a rychlý úběr materiálu zefektivní vaši práci natolik, že vám pak jemné zbroušení všech ploch bude připadat snadné a bez námahy. Brzda brusné desky zajistí broušení bez vrypů, což v praxi představuje krátkou dobu doběhu bez poškození obrobku při vypnutí nářadí.

Volba je na vás

Pokud si správně vyberete sanační, dělící nebo kotoučovou brusku, máte v rukách ten nejúčinnější nástroj pro snadné broušení jakéhokoliv povrchu, který opracovat potřebujete. Z patnácti druhů naskladněných nástrojů si jistě vyberete tu svou, aby vám spolehlivě sloužila mnoho let.

O angelo

Shlédněte také

Jak začít s modelářstvím?

Jak začít s modelářstvím?

Modelářství je stále velmi populární koníček, jehož začátky ale nebývají zrovna jednoduché. Pokud vám učarovaly …