Necháte si postavit dům? Podepište smlouvu o dílo!

Obsah

Není nic krásnějšího, než mít svůj vlastní dům. Zvlášť když je přesně podle vašich představ a plánů. To se hned dobře žije. Než se ale nastěhujete, musí vám takový dům někdo postavit. Aby se práce neprodlužovaly a vše šlo jako po másle, podepište s firmou smlouvu o dílo. A dbejte na to, aby byla pořádně sepsaná. Kdykoliv se něco pokazí nebo nedodělá, máte se k čemu odvolat.

Pojistka se hodí vždycky

Pokud investujete tolik peněz do svého nového bydlení, je vhodné, abyste si pojistili hladký průběh stavby. Kromě projektové dokumentace, kterou budete s architektem rádi zpracovávat, vás čeká smlouva o dílo s vybranou firmou. Firma vám může naslibovat hory doly, a samozřejmě se apriori nepočítá s tím, že by vás chtěli natáhnout. Ale stavba nějakou dobu trvá a nikdy nevíte, co se může stát. Pokud nevíte, kde začít, pomůže vám smlouva o dílo ke stažení.

Vše se odvíjí od projektové dokumentace

Stažený vzor berte jako berličku. Vaše smlouva bude specifická pro vaši konkrétní stavbu. Takže první věcí bude přesná identifikace stavby i parcely. To samé platí pro specifikaci všech prací, které bude firma provádět a v jakém rozsahu. Vše by mělo být v projektové dokumentaci, takže nebudete vařit z vody. Mohla by ji od vás chtít i hypoteční banka jako podklad pro čerpání hypotéky. Proto je tak podrobná. Důležitou část smlouvy také tvoří cena, kterou budete vyplácet a v jakých termínech. S tím souvisí čas plnění a předání/převzetí díla a neméně důležitá část – případné sankce.

Když firma neplní

Jako každá smlouva i tato musí obsahovat doložku, co se stane, když jedna strana neplní. Firma vám musí dát záruku, do kdy vám předá dům hotový, nebo udělá některé práce. Realita ale může být jiná, ve smlouvě je proto část sankcí a také možnost odstoupení od smlouvy. Rozhodně je nepodceňujte. Vaše investované peníze by vám měly dělat radost, ne jen starosti a stres.

O angelo

Shlédněte také

Autoklávy pro pasterizaci a sterilizaci potravin

Autoklávy jsou klíčovým prvkem v potravinářském průmyslu, zajišťujícím bezpečnost a trvanlivost potravin prostřednictvím procesů pasterizace …