Ochrana zařízení i zaměstnanců v průmyslových prostorách je naprosto nezbytná. A s ním vám pomůže magnetický kódovaný snímač.
Aby bylo bezpečnostní zavření opravdu bezpečné, musí se provést kontrola. A k tomu je potřeba mnohem víc než jen klasický koncový spínač. V tomto článku se tedy podíváme na to, jak fungují magnetické snímače pro bezpečnostní dveře a kryty.
Co je to kódovaný magnetický snímač?
Kódový magnetický snímač je v podstatě bezkontaktní poziční senzor, který je určen k hlídání správného umístění, polohy či uzavření mechanických částí. Zpravidla jde o dveře, závory nebo kryty. Setkáte se s nimi například při vstupech do bezpečnostních zón vymezených pevnými bezpečnostními kryty či oplocením. A něco takového není vůbec nemožné zahlédnout. Jedná se totiž o běžnou součást obráběcích nebo robotických strojů a dalšího klasického vybavení výrobních linek.
Magnetické snímače s kódováním nabízí novou úroveň zabezpečení. Díky technologii kódování jsou odolné vůči neoprávněné manipulaci, čímž chrání stroje před poškozením, krádeží nebo jinou sabotáží. Klasické magnetické a koncové snímače takový stupeň zabezpečení nenabízí.
Jak pracují kódované snímače?
Magnetický kódovaný snímač je ve své podstatě jednoduché zařízení. Skládá se totiž pouze ze dvou částí – senzoru a akuátoru. Senzor slouží jako čtecí hlava s výstupními kontakty. Akuátor poté zajišťuje bezpečnost a přístup ke kódovanému permanentnímu magnetu.
Ve čtecí hlavě je umístěno hned několik jazýčkových kontaktů. Ty jsou aktivovány magnetickým polem magnetů aktuátoru při jeho přiblížení. Vzhledem k velikosti zařízení je ale rozsah poměrně malý. Aby se jazýčkové kontakty seply, stačí, aby se akuátor přiblížil na vzdálenost 10 mm. Díky této konstrukci může být magnetický snímač umístěný i v blízkosti nerezové oceli.