Magnetické kódované snímače poskytují další úroveň ochrany

Magnetické kódované snímače poskytují další úroveň ochrany

Ochrana zařízení i zaměstnanců v průmyslových prostorách je naprosto nezbytná. A s ním vám pomůže magnetický kódovaný snímač.

Aby bylo bezpečnostní zavření opravdu bezpečné, musí se provést kontrola. A k tomu je potřeba mnohem víc než jen klasický koncový spínač. V tomto článku se tedy podíváme na to, jak fungují magnetické snímače pro bezpečnostní dveře a kryty.

Co je to kódovaný magnetický snímač?

Kódový magnetický snímač je v podstatě bezkontaktní poziční senzor, který je určen k hlídání správného umístění, polohy či uzavření mechanických částí. Zpravidla jde o dveře, závory nebo kryty. Setkáte se s nimi například při vstupech do bezpečnostních zón vymezených pevnými bezpečnostními kryty či oplocením. A něco takového není vůbec nemožné zahlédnout. Jedná se totiž o běžnou součást obráběcích nebo robotických strojů a dalšího klasického vybavení výrobních linek.

Magnetické snímače s kódováním nabízí novou úroveň zabezpečení. Díky technologii kódování jsou odolné vůči neoprávněné manipulaci, čímž chrání stroje před poškozením, krádeží nebo jinou sabotáží. Klasické magnetické a koncové snímače takový stupeň zabezpečení nenabízí.

Jak pracují kódované snímače?

Magnetický kódovaný snímač je ve své podstatě jednoduché zařízení. Skládá se totiž pouze ze dvou částí – senzoru a akuátoru. Senzor slouží jako čtecí hlava s výstupními kontakty. Akuátor poté zajišťuje bezpečnost a přístup ke kódovanému permanentnímu magnetu.

Ve čtecí hlavě je umístěno hned několik jazýčkových kontaktů. Ty jsou aktivovány magnetickým polem magnetů aktuátoru při jeho přiblížení. Vzhledem k velikosti zařízení je ale rozsah poměrně malý. Aby se jazýčkové kontakty seply, stačí, aby se akuátor přiblížil na vzdálenost 10 mm. Díky této konstrukci může být magnetický snímač umístěný i v blízkosti nerezové oceli.

O angelo

Shlédněte také

Zlikvidujte svůj autovrak za jeden den, a ještě si vydělejte. Jak?

Rozbilo se vám nedávno auto, ale nechcete utrácet za složitou opravu? V takovém případě ho …

Napsat komentář