Jaký typ rázového utahováku si pořídit?

Jaký typ rázového utahováku si pořídit?

Obsah

Rázové utahováky se řadí mezi základní vybavení mnoha podnikatelských oborů a téměř všude vystřídaly mechanické klíče. Nicméně své uplatnění nenacházejí již pouze ve firmách, ale i v domácnostech. V současné době by toto náčiní nemělo chybět žádnému domácímu kutilovi. Rázový utahovák slouží k vytahování a utahování šroubů například u automobilů, jízdních kol, sekačky a dalších zařízení. Kromě toho si dokáže poradit i se zrezivělými šrouby. Využívá totiž kombinace rotace a úderů. A jak vybrat ten správný typ rázového utahováku?

Typy rázových utahováků

Před samotným pořízením utahováku je důležité promyslet několik základních parametrů. Nejprve je potřeba se rozhodnout pro správný typ. Rázové utahováky se dělí na 3 základní typy, z nichž má každý typ své výhody i nevýhody:

  • Elektrický rázový utahovák

Elektrický rázový utahovák je charakteristický vyšším výkonem a nižší cenou, avšak jeho značnou nevýhodou je nutnost neustálého připojení do elektrické sítě. Přívodní kabel nemusí všude dosáhnout a také se s utahovákem hůře manipuluje. Zároveň ale není potřeba kontrolovat stav baterie.

  • Aku rázový utahovák

Aku utahovák umožňuje práci v podstatě kdekoliv, jelikož nemusí být připojen neustále k elektrické síti. Díky tomu je pro něj typická snadná manipulace. Při nákupu je potřeba především vzít v úvahu kapacitu baterie, jelikož nízká kapacita baterie by mohla způsobit, že se vám rázový utahovák aku vybije při práci. V jeho neprospěch hraje vyšší cena a obvykle nižší výkon než v případě elektrického utahováku.

  • Pneumatický utahovák

Provoz pneumatického utahováku je zajišťován stlačeným vzduchem, který je dodáván kompresorem, je proto nutné disponovat kompresorem. Pneumatický utahovák stejně jako elektrický rázový utahovák tak neumožňuje pracovat kdekoliv. Na druhou stranu se jedná o výkonný a levný typ utahováku.

Důležité parametry u utahováků

Mezi důležité parametry každého utahováku, ať jde o aku utahovák či elektrický utahovák, patří dále krouticí moment, hmotnost, počet otáček za minutu a maximální průměr šroubu. Nakonec se vyplatí vzít v potaz také značku výrobce. Dá se říci, že značkový utahovák vám vždy zajistí kvalitu utahováku.

Kde si utahovák pořídit?

Utahovák lze dnes pořídit v téměř každém obchodě s nářadím, dokonce i v hypermarketech. Nicméně vhodnější volbou jsou dnes internetové obchody, které nabízí kvalitní přístroje za výhodnější ceny. Obrátit se můžete například na e-shop PROFI NÁŘADÍ.COM.

O angelo

Shlédněte také

Jak začít s modelářstvím?

Jak začít s modelářstvím?

Modelářství je stále velmi populární koníček, jehož začátky ale nebývají zrovna jednoduché. Pokud vám učarovaly …

Napsat komentář