Jak správně nastavit a používat stolní okružní pilu pro přesné řezání

Jak správně nastavit a používat stolní okružní pilu pro přesné řezání

Obsah

Správné nastavení a používání stolní okružní pily je zásadní pro dosažení přesných a bezpečných řezů. Tento všestranný nástroj je neocenitelným pomocníkem především při zpracování dřeva. V tomto článku se podíváme na klíčové kroky, které vám pomohou správně nastavit a efektivně využívat stolní okružní pilu, abyste dosáhli vynikajících výsledků při řezání.

Co je to kotoučová pila?

Kotoučová pila – elektrické nářadí určené pro podélné a příčné řezání dřeva v přímé linii, s možností řezání pod úhlem až 45° pomocí opěrné plochy. Po vybavení elektronářadí vhodnou pilou je možné řezat neželezné kovy, lehké konstrukční materiály a plasty.

Stolní pily – jsou skvělé pro řezání velkého množství podobně dimenzovaných prvků. Práce s nimi je stabilní a bezpečná, ale zároveň vyžadují hodně místa a jsou náročné na přepravu. Poměrně často jsou vybaveny ploty pro usnadnění nastavení šířky a úhlu řezu. Používají se s kotouči o průměru větším než 315 mm.

S okružními pilami se můžete mnohem snadněji vypořádat s úkoly jako je prořezávání:

  • desky,
  • prvky krovu,
  • podlahové panely,
  • lešení,
  • bednění,
  • mnoho typů desek (OSB, sádrokarton),
  • a skříně a pracovní desky.

Jak vybrat pilový kotouč pro kotoučovou pilu?

Klíčovým prvkem efektivní práce a optimálního výsledku řezání je správně zvolený řezný kotouč. Jiný řezací nástroj je určen pro hrubé a rychlé řezání, např. stavebního řeziva, a zcela jiný pro přesné řezání laminovaných desek (např. kuchyňské pracovní desky). Díky jakým vlastnostem se čepel lépe hodí pro řezání hliníku nebo plastu a díky čemu je čepel univerzální. K zodpovězení těchto otázek je nutné prozkoumat strukturu jednoho řezného zubu, přesněji znát geometrii ostří. Pracovní část nástroje je tvarována několika plochami.

Svrchní část má nejnáročnější práci během procesu řezání. Přebírá veškerý tlak třísky oddělované od obrobku. Ostatní plochy břitu, nazývané boky, hrají při obrábění vedlejší roli. Nejdůležitějším parametrem je úhel čela, který určuje jak čepel zvládne materiál. Může nabývat hodnot od několika stupňů pro hrubování až po záporné hodnoty při řezání například hliníku. Dalším faktorem ovlivňujícím přesnost a řeznou rychlost je počet zubů. Kotouče s malým počtem zubů jsou určeny pro rychlé, ale hrubé řezání materiálů, zatímco ty s jemným zubem jsou přesné a netrhají řezné hrany. Samostatnou skupinu tvoří univerzální kotouče určené spíše pro hrubý řez, ale zaměřené na rozmanitost řezaných materiálů.

Práce s okružní pilou – jak řezat dřevo?

Řezné kotouče musí být chráněny před pády a nárazy. Elektrické nářadí by se mělo pohybovat rovnoměrným a lehkým posuvem materiálem. Nadměrný posuv snižuje životnost pracovních nástrojů a může poškodit elektrické nářadí.

Účinnost a kvalita řezání závisí do značné míry na stavu a typu ozubení řezného kotouče. Používejte proto pouze ostré kotouče se zuby přizpůsobenými řezanému materiálu. Položte zapnuté elektrické nářadí na obrobek a pečlivě proveďte předřez. Poté pokračujte v práci intenzivně a bez přerušení, abyste eliminovali riziko přilepení a přehřátí čepele.

Ořezaný prvek upevníme tesařskými svěrkami na stabilní plochu tak, aby při práci nevibroval a neohýbal se. Pro ochranu dekorativní strany vložíme mezi svorku a řezaný materiál dřevěnou podložku. Řežeme vždy na straně nepokryté dýhou, aby nedošlo k odštípnutí. Vykreslíme linii budoucího řezu s ohledem na typ zubů a tloušťku čepele.

Vodicí a pokosový řez

Při práci na větších obrobcích nebo řezání rovných hran lze k obrobku připevnit prkno nebo kolejnici jako vedení. Řezejte vedením základny pily podél vodicí lišty. Vodicí lišta umožňuje provádět rovné řezy. Protiskluzové obložení zabraňuje pohybu vodicí lišty bez jejího poškození. Speciální povlak na vodicí liště zajišťuje snadný pohyb elektrického nářadí.

Pokosové řezy se obvykle provádějí pomocí paralelního vedení. Úhel a hloubka řezu by měly být nastaveny před zapnutím stroje. Nastavení těla pily vůči noze upravíme v rozsahu až 45° dle stupnice umístěné na stroji.

Zdroj foto: Shutterstock, Einhell, Powerplus, Bosch

O angelo

Shlédněte také

Nabídky i poptávky řemeslníků na jednom místě – Megastroj.cz

Nabídky i poptávky řemeslníků na jednom místě – Megastroj.cz

Hledáním strávíme velkou část našeho života a možná, že už trávíte dlouhé hodiny nebo dny …

Napsat komentář