Jak pěstovat rajčata?

Jak pěstovat rajčata?

Obsah

Pěstování rajčat je možné nejen ve skleníku, ale také na zahradě nebo dokonce na balkóně. Jak to udělat, aby vaše úroda byla bohatá a krásná?

Výsev semínek v předjaří

Pro pěstování rajčat budete potřebovat zahradnický substrát. Nejprve si během února nasejte semínka do minipařeniště. Pravidelné rosení a dostatek tepla a slunečního světla probere semínka rajčat velmi záhy. Již za dva týdny po výsevu se budou mít rostliny čile k světu a vy budete muset rostliny poprvé přesadit. Nyní vám postačí například větší kelímky od smetany.

Hned začněte vyštipovat

Když má rostlina již okolo dvaceti centimetrů, všimnete si bočních výrůstků. Ty je potřeba během celé doby pěstováním pravidelně odstraňovat a zanechat pouze centrální stvol. Jedině tak bude rostlina stabilní a udrží v budoucnu svou váhu, ale také váhu plodů.

Přesazujeme do skleníku

Ideální místo pro rajčata je samozřejmě skleník. Pokud ale bydlíte v nižších nadmořských výškách a ve vašem okolí se daří také vinné révě, rajčata budou v bezpečí i na vaší zahradě nebo na políčku. Přesaďte rostliny z kelímků a dobře je zalijte. Okolo rostlin můžete udělat malý val, do kterého se vám bude lépe nalévat voda.

Vyvazujeme

Rajčata za chvíli vyrostou a začne první vyvazování. Pokud máte po délce skleníku nataženy dráty zhruba ve výšce vaší hlavy, je to ideální. Do země zapíchněte kolík ovázaný provazem a uvažte jej ke drátu. Rostlinu okolo provazu pravidelně omotávejte. Poněkud menší stabilitu pro velkou úrodu zajistí dřevěné nebo kovové zápichy – ty by měly mít alespoň metr a půl.

Pozor na škůdce

Rajčata nemusíte nijak chemicky ošetřovat, pokud se postaráte o prevenci. Půda by měla mít dostatek vápníku, do zeminy tedy přidávejte rozemleté vaječné skořápky. Aby se vám ve skleníku neusídlili mravenci, vysaďte afrikány. Pavouka pokoutníka vítejte – zlikviduje všechny svinky a stinky.

A je to. Můžete se těšit na svou první úrodu!

O angelo

Shlédněte také

Úvod do světa brusiva

Úvod do světa brusiva

Obsah Brusivo hraje klíčovou roli v řadě průmyslových procesů i v běžném životě. Od dokonalého …

Napsat komentář