Co si pořídit, chcete-li se pustit do svařování?

Obsah

Správný kutil se nebojí ani náročnějších činností. A k nim se rozhodně řadí svařování nejrůznějších kovových předmětů. K této práci je však zapotřebí mít k dispozici odpovídající vybavení, zapomenout byste rozhodně neměli ani na ochranné pomůcky.

Svářečky a elektrody

Nejdůležitějším vybavením je samozřejmě svářečka. Zatímco profesionálové používají přístroje, které stojí až několik desítek tisíc korun, pro kutily a drobné řemeslníky stačí daleko levnější svářečky, jejichž cena se dnes pohybuje od zhruba 5 tisíc korun výše. Praktické jsou především takzvané invertorové svářečky, které se dají velmi snadno ovládat, takže s nimi práci hravě zvládne každý alespoň trochu zručný jedinec. Svět svářeček nabízí poměrně širokou škálu produktů v různých cenových kategoriích, tudíž si vybere amatér i profesionál.

Ke svářečce je určitě vhodné si koupit speciální wolframové elektrody. Aplikují se na vyjiskřování, potažmo pak tavení elektrickým obloukem, což jsou asi nejčastější metody svařování.

Kukly

Zásadní pomůcku, bez níž není radno se do svařování pouštět, představují svařovací kukly. Chrání váš zrak a obličej před ostrým světlem, jež je během procesu svařování charakteristickým jevem. Ideální jsou samostmívací kukly, které automaticky reagují na aktuální světelné podmínky. Jakmile se v blízkosti průzoru vyskytne ostrý jas, kukla se ztmaví, čímž se zabrání případnému poškození očních sítnic či zánětu spojivek. Bez kvalitní ochranné kukly vám v krajních situacích může hrozit oslepnutí, proto není radno tuto záležitost podceňovat.

Další ochranné prvky

Kromě kukly si určitě kupte kvalitní rukavice, jinak může dojít ke spálení pokožky. Doporučuje se také nosit dlouhé oblečení, aby odlétající jiskry nemohly poranit nezakryté ruce a nohy.

O angelo

Shlédněte také

Úvod do světa brusiva

Úvod do světa brusiva

Obsah Brusivo hraje klíčovou roli v řadě průmyslových procesů i v běžném životě. Od dokonalého …

Napsat komentář