Zařizujeme domácí lékárničku: 1. díl

Zařizujeme domácí lékárničku: 1. díl

Obsah

Domácí lékárnička je důležitou věcí, protože v některých případech lze s ní i zachránit život. Většina z nás zná povinnou lékárničku do automobilu, v domácnosti se to však nikdo nekontroluje, to „zkontroluje“ až nějaký )úraz či jiná nepředvídaná věc.

Uložení

Domácí lékárnička může mít různou formu, třeba to může být kufr, ale snadno dosažitelný, může to být šuplík u domácího stolu, ale nejobvykleji jde o závěsnou skříňku. Ta má výhodu v tom, že většinou visí v koupelně, nebo na chodbě, a je vysoko mimo dosah malých dětí. Navíc se dá lékárnička i uzamknout. Měla by být označené červeným křížem, aby i návštěvník poznal, o co jde. Barva bílá se samozřejmě nevyžaduje, aby lékárnička nerušila ráz místnosti nebo prostoru.

Důležitost lékárničky

Podle statistik se polovina úrazů stane doma či u domu. Tady totiž provádíme základní práce nutné k chodu domácnosti a rodiny, ale mnohdy i to, na co nejsme školení a řádně vybavení. Přicházejí také ale i onemocnění, se kterými si můžeme poradit sami, jenže musíme být připraveni a vybaveni patřičnými léky. A o tom, že se třeba jen řízneme při vaření, nemusíme diskutovat, to zná každý.

Vybavení lékárničky

Do lékárničky patří standardní vybavení, tedy všeobecně použitelné prostředky pro případ některých indispozic zdravotního stavu členů rodiny, jako jsou teplota, průjem, zácpa, kašel, rýma, ale i drobných poranění, jako jsou odřeniny, pořezání, opaření, mozoly. Dále by to měly být prostředky již specifické, které potřebují někteří členové rodiny.

Základní výbava

Základní věcí v lékárničce je teploměr, digitální, rtuťový, případně rychloběžka. Dále by zde měl být roztok na dezinfekci kůže, většinou postačí líh. Na odřeniny se používá roztok s jodem, dnes jsou snadno k dostání Betadine ve formě roztoku či masti. Uvádí se, že obě formy děti dobře snáší, protože neštípou, případně je tu známý peroxid vodíku. Pak bychom tu měli mít nějaký lék proti překyselení žaludku , to je pro dospělé třeba Helicid, nebo známá a běžná soda bicarbona. Pak by neměl chybět lék proti průjmu, jako jsou Enterol, Smecta, Tasectan, něco na snížení teploty, kde je účinnou látkou paracetamol nebo ibuprofen. Léková forma se dává podle věku dítěte, pro kojence je to sirup nebo čípky.

O Makawiel

Shlédněte také

Zahradní hřiště je nejlepším pomocníkem pro rozvoj motoriky u dětí

Zahradní hřiště je nejlepším pomocníkem pro rozvoj motoriky u dětí

Obsah Soukromá zahrada u domu nebo u chalupy nabízí ideální kombinaci bezpečí a svobody, která …