Jak na výměnu motorového oleje?

Chcete-li prodloužit životnost motoru svého vozu, nepodceňujte pravidelnou a včasnou výměnu motorového oleje, neboť právě ta je jedním z nejdůležitějších aspektů základní údržby. Ale co když si nevíte rady, protože jste ještě nikdy olej neměnili? Obavy nejsou na místě – výměna oleje není tak složitá, jak se na první pohled jeví. Finančně nákladnější je výměna filtru pevných částic.

Alfou a omegou je výkonnostní třída

V prvé řadě přijměte fakt, že tvrzení „lepší olej nemůže mému motoru ublížit“ není pravda. Pravdu má vždy výrobce vozidla, a proto byste se měli striktně řídit jeho pokyny. Zvolte kvalitní motorový olej, který odpovídá všem kritériím – zejména specifikacím API a ACEA udávající výkonnostní třídu. Další důležitou klasifikací je SAE. Ta značí viskozitu oleje. Hodnoty na daném výrobku musí odpovídat požadavkům motoru vašeho vozu.

Na označení výkonnostní třídy si dejte pozor – je mnohem důležitější než značka oleje. Pokud do motoru nalijete „no name“ olej s odpovídající výkonnostní třídou, nijak ho nepoškodíte. Agregát však můžete paradoxně poškodit kvalitním výrobkem jiné výkonnostní třídy.

Se změnou značky opatrně

Podle odborníků není vhodný ani přechod z méně kvalitního oleje na lepší, protože hrozí ucpání mazacích kanálků. V případě moderních olejů je sice riziko zanedbatelné, ale ne nulové. Můžete však provést výplach – do starého oleje napustíte speciální chemický přípravek a po určité době ho zcela vypustíte. Poté lze do motoru bez obav dolít nový olej.

Počítejte s tím, že motorový olej je třeba průběžně dolévat. Logicky použijte výrobek stejné značky a viskozity. Smíchání několika olejů s různými přísadami by mohlo motoru uškodit.

A kdybyste se přeci jen výměnu nezvládli a museli auto nechat v servisu, můžete si dočasně zapůjčit náhradní vozidlo. Pomůže vám třeba známá autopůjčovna Brno.

O angelo

Shlédněte také

Co jsou to tlumiče a jak poznat, že je čas na výměnu? 

Co jsou to tlumiče a jak poznat, že je čas na výměnu? 

Obsah Klasické dopravní prostředky, které denně používáme, by se bez tlumičů neobešly. Co vlastně tlumiče …