Jak vymalovat interiér s minimem námahy

Jak vymalovat interiér s minimem námahy

Obsah

Čeká vás velký úklid a došli jste k názoru, že interiér vašeho domu či bytu potřebuje také nové a svěží barvy? Můžete se spolehnout na služby profesionálů nebo se vydat dobrodružnější cestou a vymalovat si sami. Ušetříte tak finance a také úklid po malování bude jednodušší. Navíc budete mít příjemný pocit, že jste si dokázali poradit a celou akci jste vlastními silami zvládli. Pokud se rozhodnete pro vymalování svépomocí, rozhodně nepodceňte přípravu – jak malířské výbavy, díky které dostane prostor vaše kreativita, tak přípravu samotných stěn, jejichž plochu chcete osvěžit novou barvou.

Začněte přípravou stěn

Před samotným malováním je vždy nutno důkladně prohlédnout stěny, kterých se výmalba bude týkat. Na novějších a již opravených stěnách stačí odstranit prach, u stěn starších nebo s vrstvou nátěru musí být příprava na malování důkladnější. Pouhé přemalování starého nátěru nebývá nejlepší volbou, starší povrch v sobě může skrývat nerovnosti, a nová malba se pak odlupuje a odpadává. Proto dobře zvažte, zda malovat rovnou nebo starý nátěr oškrabat. Jsou – li na stěnách nějaké otvory, je potřeba je zatmelit, stejně jako praskliny nebo viditelné spáry.

Penetrací si zajistíte stěny bez šmouh

Po výmalbě se většinou začne měnit savost jednotlivých stěn nebo jejich částí. Nanesete – li nátěr na takovou stěnu bez jakékoli přípravy, bude výsledkem vaší práce malba s nevzhlednými šmouhami. Proto je dobré použít ještě před samotnou výmalbou penetrační nátěr, který savost stěn sjednotí. Nátěry lépe přilnou a zvýší se krycí schopnost barvy. S penetračním nátěrem je nutné pracovat opatrně, může zanechat skvrny na nevhodných místech, kam nátěr nepatří, a je těžké ho odstranit. Pokud budete malovat větší plochy, můžete si práci zjednodušit a místo štětce nebo válečku použít malířský postřikovač jako profesionálové. Tento přístroj se pak bude hodit pro nanesení nátěru i při dalších kutilských činnostech.

Teplota vzduchu, světlo a barva

Pro úspěšné domácí malování je třeba zvolit správnou dobu, kdy je v místnosti taková teplota vzduchu a vlhkost, která odpovídá požadavkům výrobce zvolené barvy. Pokud se hodnoty teploty a vlhkosti výrazněji liší, trvá zasychání déle. Většinou se provádějí dva nátěry, první řidší barvou, druhý hustější barvou nebo barvou neředěnou. Neměnnou hustotu barvy si lze zajistit právě použitím malířského postřikovače, zkrátí se tak doba malování. Mezi nanášením jednotlivých vrstev by měl uběhnout čas dostatečný pro zaschnutí. Malovat se začíná od stropu, stěny se malují směrem od okna ke dveřím. Ideální dobou pro malování je den, kdy je dostatek světla a na malované plochy nepadá stín. Hladké plochy nepotřebují velké množství barvy, u hrubých ploch a plastických vzorů je nutné počítat s větší spotřebou.

O vybrané malířské nástroje je potřeba pečovat

Pro malování svépomocí musíte vybrat správné nástroje. Základem je malířská štětka, která se většinou používá pro první nátěr. Může být kulatá nebo hranatá, důležité je, aby měla stejně dlouhé štětiny, a tak dobře nasávala barvu. Štětku doplníme štětci pro nátěr úzkých prostor a rohů. Dalším vybavením je váleček, ideálně na teleskopické tyči. Váleček, štětce i štětku musíte po ukončení práce nechat odmočit a později důkladně vyprat, abyste odstranili všechny zbytky barvy, a nechat dokonale proschnout. Tuto zdlouhavou práci si lze ušetřit při pořízení postřikovače, který vydrží mnoho let a využijete ho nejen na malování, ale i při mnoha dalších kutilských pracích.

Postřikovače lze využít i k jiným činnostem

Láká vás pořízení postřikovače, ale máte obavy, že ho použijete jen jednou za dlouhý čas při malování a pak bude dlouho ležet někde v komoře nebo ve sklepě? Nemějte strach, tento přístroj může mít univerzální využití. Potřebujete něco vyčistit? S postřikovačem bude vaše práce rychlejší a čištění účinnější. Lehce vyčistíte bazény, dlažbu, zlikvidujete škůdce a mnoho dalšího. Postřikovače jsou vyrobeny ze stabilního a kyselině odolného plastu, takže můžete aplikovat i rozpouštědla a další agresivnější prostředky. S kyselině odolným postřikovačem tak odstraníte úporné nečistoty z brzd a kol, zbavíte se rzi i asfaltu nebo můžete aplikovat ošetřující látky na pryžové výrobky. Možností využití je mnoho a postřikovač se jistě stane vaším nepostradatelným pomocníkem nejen při malování.

O angelo

Shlédněte také

Jak začít s modelářstvím?

Jak začít s modelářstvím?

Modelářství je stále velmi populární koníček, jehož začátky ale nebývají zrovna jednoduché. Pokud vám učarovaly …