Obliba plovoucích podlah rok od roku stoupá, čemuž se s ohledem na jejich vlastnosti ani nelze divit. Obvykle jsou cenově dostupné, snadno se udržují, vypadají dobře na pohled a montáž zvládne téměř každý. Pokud jste si již krytinu pořídili a nechcete při pokládce udělat chybu, dodržujte následující postup.
Alfou a omegou úspěšné pokládky je perfektně rovný povrch (rozdíl by neměl překročit 3 mm na 2 m2 plochy). Případné nerovnosti vyrovnejte samonivelační stěrkou a vyčkejte, až podklad důkladně vyschne – jinak by se mohly na plovoucí podlaze vytvořit boule. Před tím, než začnete, povrch důkladně vyluxujte od prachu, kamínků a dalších nečistot.
Prvním krokem je rozložení podlahových dílů a volba směru položení. Následuje pokládka polyetylenové fólie – ta by neměla chybět, neboť slouží jako pohlcovač vzlínající vlhkosti. Na ni položte izolaci proti kročejovému hluku. Tato vrstva zároveň vyrovná případné menší nerovnosti. Pruhy izolace nepřekládejte přes sebe a nezapomeňte je zabezpečit proti pohybu (použijte lepicí pásku).
Následuje pokládka plovoucí podlahy tak, jak je uvedeno v návodu. Měli byste počítat i s cca 10 – 15% rezervou materiálu na každou místnost.
Na co si dát pozor?
Lamely k sobě připojujte zámkem na jejich delší straně. Po celém obvodu místnosti nechte 10 – 15 mm mezeru – tzv. dilatační spára slouží k tomu, aby se podlaha nevyboulila ani v případě roztažení. Potřebnou vůli zajistí malé klínky, které nakonec odstraníte.
Počítejte s tím, že poslední lamelu v řadě budete muset zkrátit, protože její délka pravděpodobné nebude zcela odpovídat zbývajícímu místu. Pro řezání desek použijte přímočarou pilu nebo k tomu určenou řezačku. Podlaháři Olomouc z řemeslnického cechu EKOMPLEX připomínají, že nářadí si není třeba kupovat a lze si ho i zapůjčit – například v některém z větších hobbymarketů.