Na silnici musíte být vidět za každých okolností

Ne, nebudeme mluvit o tom, že nemáte zapomínat rozsvěcovat světla v autě. Zaměříme se na případy, kdy se po silnici nepohybujete ve vozidle. V autě jste totiž ještě relativně dost chránění, ale jako chodci a cyklisti přijdete k vážnému zranění opravdu snadno.

Díky zákonu z loňského února si už většina chodců uvědomuje, že by při pohybu na silnici měli nosit reflexní prvky. Zákon tuto povinnost ukládá pouze mimo obce a za snížené viditelnosti, nicméně sami nejspíš dobře víte, že nebezpečná místa se nachází i ve vašem městě či vesnici. A snížená viditelnost rozhodně neznamená jen v noci, ale také za mlhy, deště apod.

Stačí drobný prvek

Nemusíte chodit zrovna oblečení v reflexní vestě, postačí úplná drobnost, jako jsou reflexní tkaničky, nášivka, pásek na ruku, přívěsek, taháček na zip, pásek, připínací odznak či klíčenka. Možností je opravdu spousta a většina z těchto věcí vás přijde na pár desítek korun. Ty přece investovat můžete, ne?

Vidět by měly být i vaše děti a domácí mazlíčci. Pejskovi lze pořídit třeba reflexní obojek, dětem se nebojte obléknout rovnou reflexní vestu. K jejich nošení jsou vedeny už ve školce, když chodí na procházku, tak v tom pokračujte.

Nejen při chůzi jste v ohrožení

Vidět nemusíte být bohužel ani na kole. Bez odrazek a světla byste samozřejmě vyjíždět neměli, nicméně reflexní prvky to opět jistí. Je jedno, jestli si nalepíte reflexní samolepku na helmu, vezmete pásek na ruku nebo budete mít nášivku na kalhotách. Pořídit si lze i svíticí ventilky vhodné na kolo, kočárek, koloběžku, motorku. Svítí jenom tehdy, když se točí kola, a vypadá to parádně. Jsou k dispozici v různých barvách a stačí je našroubovat na stávající ventilky pomocí redukce.

Možností, jak být na silnici vidět, jsou skutečně stovky. Teď už tedy zbývá jen vybrat tu, která bude vyhovovat právě vám a vaší rodině.

O angelo

Shlédněte také

Co jsou to tlumiče a jak poznat, že je čas na výměnu? 

Co jsou to tlumiče a jak poznat, že je čas na výměnu? 

Obsah Klasické dopravní prostředky, které denně používáme, by se bez tlumičů neobešly. Co vlastně tlumiče …