Řešení pro kovová futra? Obložky!

Obsah

Zárubně neboli lidově „futra“ jsou nezbytnou částí dveří – rám ve zdi tvořící jejich nosnou konstrukci a ohraničující vstup. Pomocí pantů je na nich zavěšeno křídlo dveří, ty se díky tomu otevírají a zavírají. Mohou být z masivního dřeva, laminátové, nebo ne tak vzhledné kovové. Pro některé účely jsou ale kovové zárubně vhodnější a dají se upravit tak, že designově neruší.

Jak zrekonstruovat zárubně

Pokud rekonstruujete, určitě se zaměříte i na dveře. Máte tři možnosti, co se týká dveřních otvorů: ponechat staré zárubně a pouze je opravit, vysekat je a osadit nové, nebo je osadit obložkovou zárubní. Poslední varianta je stále oblíbenější. Na bourání totiž potřebujete povolení a je to hlučná, nepříjemná záležitost. Obložení stávajících, nejčastěji kovových, zárubní, je velmi fikané a dokonale je tak skryjete. Obložky se po stranách dveřních otvorů upevňují pomocí montážní pěny. Není potřeba konzultovat věc se statikem nebo majitelem domu.

Specifická paneláková futra

Zárubně dokážou s interiérem divy. V panelákových bytech jsou užší ocelové zárubně, ale i na ty se pamatuje a existují speciální modely. Typické jsou speciálním pružným plastovým profilem pro přesné obložení stávajících ocelových zárubní a vyrovnání případných nerovností. V dalších případech můžeme použít standardní obklady ocelových zárubní. Existuje i částečný obklad zárubně, pokud ty původní není z technických příčin možno obložit kompletně.

Aby vše ladilo

Na výběr je z mnoha dekorů, povrchových materiálů a designů, tak, aby zárubně ladily se dveřmi. Nejčastěji se volí fólie, laminát i lak, včetně těch mimořádně odolných.  Často se obložkové zárubně vyrábějí z kvalitní dřevotřísky s pečlivou povrchovou úpravou. Podívejte se třeba na pestrou nabídku Rostra Dveře https://rostradvere.cz/zarubne/.

Rychlá proměna zárubní

Proměna starých zárubní v nové nemusí být časově ani finančně náročná. Dodá bydlení novou „šťávu“ a skvěle doladí vámi vybrané dveře. Obložky nechte při rekonstrukci až nakonec, po vymalování a položení podlahy. Nejdůležitějším krokem bude důkladné změření otvoru a tloušťky stěny, poté přijde na řadu výběr materiálu a designu. Hluk i nepořádek jsou při instalaci téměř nulové. Dá se udělat svépomocí i rukama odborníků.

O angelo

Shlédněte také

Brány na klíč se postarají o skvělé zabezpečení vstupu na váš pozemek

Obsah   Hledáte vhodnou bránu pro svůj pozemek, ale nevíte, jaký typ brány zvolit? Pak …