Měřte přesně aneb když záleží na každém milimetru

Dvakrát měř a jednou řež. Toto známé úsloví jasně vyjadřuje, jak důležité je si všechno pečlivě změřit, než se pustíte do díla. Každý kutil to jistě dobře ví, a přestože v domácích podmínkách se většinou nehraje na setiny milimetru jako ve velkých provozech, i tam je důležité měřit přesně.

Šuplera čili posuvné měřítko je zpravidla základní výbavou každého kutila. Pokud máte digitální variantu, dosáhnete poměrně dost přesných výsledků. Bez digitálního displeje se člověk může snadno přehlédnout. Každopádně možná by se vám do dílny hodila ještě další měřidla.

Co vám ušetří práci

Výběr měřidel by se měl řídit zejména podle toho, čemu se primárně věnujete. Například takový hloubkoměr je ideální, když vytváříte výrobky s vnitřními slepými otvory, drážkami a prohlubněmi. Někdy bývá přímo součástí posuvného měřítka, vysouvá se z jeho spodního konce. Mikrometry jsou vhodné pro měření extra malých rozměrů, neobejdou se bez nich třeba zámečníci. Úhelníky vám pomohou ohlídat pravý úhel. A tak by se dalo ještě řádnou chvíli pokračovat. Chcete-li si udělat lepší představu o tom, co by mohlo pomáhat ve vaší dílně, zamiřte na www.nastroje.cz, kde najdete nejen kalibry a měřidla, ale také frézy, vrtáky, závitníky a další výbavu do výroby.

Pro sériovou výrobu slouží kalibry

Zmínili jsme už kalibry, které ovšem doma zase tolik nevyužijete. Hodí se spíš pro sériovou výrobu, kdy tvoříte více stejných výrobků. Kalibry pomáhají kontrolovat rozměry, neměří. Nenajdete na nich žádnou stupnici, jsou vyrobené na konkrétní velikost a pomohou vám jen ověřit, zda rozměry odpovídají zadání. Na podobném principu koneckonců fungují i úchylkoměry. Pokud si s jejich pomocí včas ověříte správnost rozměrů výrobku, předejdete sériové výrobě zmetků.

Na závěr by se hodila zmínit ještě jedna věc. Nezáleží jen na tom, jaká měřidla máte k dispozici, ale také jak jsou kvalitní. Nakupujte vždy od ověřených dodavatelů.

O angelo

Shlédněte také

Jak začít s modelářstvím?

Jak začít s modelářstvím?

Modelářství je stále velmi populární koníček, jehož začátky ale nebývají zrovna jednoduché. Pokud vám učarovaly …