Lazury na dřevo – jaké používat a jak je vybrat?

Lazury na dřevo – jaké používat a jak je vybrat?

Obsah

Chystáte se natírat plot, zahradní nábytek, pergolu, nebo máte nově zakoupené dřevěné doplňky doma či na zahradě? Čtěte dále, neboť se zde dozvíte, jaké jsou výhody lazury na dřevo, kdy ji použít a jak vybrat kvalitní lak!

Dřevěný nábytek je velmi příjemný a ekologičtější. Pokud však netoužíte po přirozeně šedé barvě dřeva již po pár letech, ale chcete zachovat stávající barvu dřeva, nebo ji dokonce ještě vylepšit, bez ochranného nátěru se neobejdete.

Před nátěrem lazurou je efektivní použít i penetrační nátěr. Penetrace dřeva má chránit materiál před plísněmi atd.

Použití lazury na dřevo

Běžné laky nejsou dostatečně prodyšné. Dřevo tak nemůže reagovat na změny vlhkosti, a to může způsobit popraskání laku.

Naproti tomu lazurovací lak na dřevo je prodyšný a pružný, takže se přizpůsobí rozpínání a smrkávání dřeva. Jejich výhodou je také, že nezakrývají přirozenou kresbu dřeva.

Použití lazur je velmi široké, neboť odolávají UV zářením a jiným venkovním podmínkám. Natřít s nimi můžete např.:

  • dřevěné ploty
  • zahradní domečky
  • nábytek
  • prolézačky pro děti
  • lavice, stoly, křesla
  • pergoly
  • kůlny
  • aj.

Jaké jsou typy glazury na dřevo?

  • Silnovrstvá lazura – vytváří na povrchu dřeva ochranný film a méně proniká do dřeva. Výhodou oproti tenkovrstvé je, že má delší životnost (přibližně 5 i více let – v závislosti na podmínkách). Pokud se rozhodnete nátěr obnovovat, bude potřeba původní nejprve odstranit. Nejlépe se hodí pro použití jako venkovní lazura na dřevo (avšak není podmínkou).
  • Tenkovrstvá lazura – se více vsakuje do dřeva a na povrchu vytváří tenčí vrstvu. Její výhodou je snadná aplikace a rychlejší usychání. Naopak ale nevýhodou je kratší životnost. Vzhledem k charakteristice se hodí nejvíce jako lazura na dřevo do interiéru (není podmínkou)

Jak si zvolit správnou lazuru na dřevo?

Na trhu naleznete řadu lazur. Některé kvalitnější, jiné méně. Raději si proto zvolte ověřeného výrobce, např. Osmo, který nabízí kvalitní lazury za dobrou cenu. Na trhu jsou k dostání jednovrstvé lazury, s vysokým obsahem sušiny nebo nízkým, pro venkovní použití nebo do interiéru atd.

Jak z toho nepřeberného množství vybrat? Čtěte dále.

Lazury na dřevo – jaké používat a jak je vybrat?

Jak poznat kvalitní lazuru na dřevo?

Kvalitu lazury do značné míry určuje její obsah sušiny, tj. látka, která po vysušení dřevu poskytuje ochranu. Držte se pravidla, že čím více sušiny obsahuje, tím lépe.

Dále se zajímejte, jak velkou plochu danou lazurou natřete. V reálu se samozřejmě výsledek může do jisté míry lišit.

Pokud chcete nátěr pro venkovní použití, nekupujte lazury do interiéru. Zpravidla lze očekávat, že venkovní lazury budou odolnější.

Při zkoumání lazur můžete najít i tzv. olejovou lazuru na dřevo. Ta zpravidla bývá jednovrstvá. Díky svého složení jde do hloubky dřeva a také zachovává jeho přirozený vzhled.

Nyní, když už víte, jak vybírat, vám nic nebrání v koupi. Najděte si tu pro vás ideální lazuru na www.oleje-osmo.cz a dejte se do práce. Práce se dřevem na vaší zahrádce i domácnosti se vám vrátí v podobně dlouho krásného dřeva.

O angelo

Shlédněte také

Horizontální žaluzie - univerzální a stylové stínění pro vaše okna

Horizontální žaluzie – univerzální a stylové stínění pro vaše okna

Obsah Pokud hledáte elegantní a praktický způsob, jak získat lepší kontrolu nad světlem a soukromím …