Domů / Dům a byt / Orchideje jsou ozdobou interiéru, ale jak se o ně starat?

Orchideje jsou ozdobou interiéru, ale jak se o ně starat?

Orchidej – kráska z tropických pralesů, která okouzlila nejednoho z nás. Jejich pestrobarevné květy dokážou rozzářit každý pokoj. Odolné druhy a kříženci nepotřebují skleník, ale aby nám doma vzkvétaly, je třeba mít na paměti několik věcí.

Při nákupu kontrolujeme květy, listy i kořeny. Květy by měly mít stejnou velikost, neměly by na sobě mít žádné skvrny. Listy mají sytě zelenou barvu s nepoškozenými okraji. Na spodní straně nesmí být kapky rostlinné šťávy, to by znamenalo, že je rostlina napadena škůdci. Kořeny mají stříbrnou až zelenou barvu, nesmí mít zaschlé konce.

Světlo

bathroom-1080984_960_720Orchideje jsou ze své domoviny zvyklé na to, že délka dne se nemění a je jim dopřáno dostatek denního světla. Vzhledem k tomu, že v našich podmínkách se délka dne během roku mění, je vhodné je umístit na okenní parapet orientovaný na jih nebo východ, kde v horkých letních dnech nesvítí přímé slunce. Pozor na západní straně jim hrozí popálení, sklo oken totiž funguje jako lupa. Nemá ráda průvan, proto by neměla stát v místech, kde je velké proudění vzduchu.

Problém může být v zimě. Pokud je květina umístěna nad radiátorem, odkud proudí teplý vzduch, její listy se začnou svrašťovat a poupata opadávají. Rostlině můžeme pomoci častějším rosením.

Vlhkost

Květiny potřebují vzdušnou vlhkost, kterou můžeme zajistit několika způsoby. Jedním z nich je pravidelné rosení, další možností je umístění misky s vlhkým mechem nebo keramzitem pod květináč, ale pozor, květináč nesmí být ponořen do vody. Také můžeme vytvořit malé tropy ve skleněné nádobě.

Zalévání

Orchideje nikdy nezaléváme na listy, využíváme rosení a zhruba jednou za deset dní ponoříme celý kořenový bal i s květináčem do vody – třeba do kbelíku, voda nesmí být studená, vhodná teplota je pokojová. Rostlinu takto necháme asi 20 minut, poté ji vyjmeme a vodu z květináče necháme vykapat. Ve vegetačním období přidáváme do vody hnojivo, které doplní důležité živiny.

Substrát

orchid-270689_960_720Jako základ pro pěstování se osvědčila stromová kůra, také bychom mohli použít sekaný mech nebo nasáklivý keramzit. Substrát také můžete zakoupit v květinářství.

Přesazování

Rostliny přesazujeme tehdy, když nové přírůstky přesahují nádobu. Nejvhodnější doba je na jaře.

Květináč

Měl by mít odtokové otvory, aby květina nezahnívala, vhodné je, aby byl průhledný – umožníte tak fotosyntézu kořenového systému.

 

O Makawiel

Shlédněte také

Užijte si stín s pomocí venkovních markýz

Znáte to. Slunce nesnesitelně pálí do oken, je vedro k zalknutí a vy polití potem …