Odstranění pařezů ze zahrady

Odstranění pařezů ze zahrady

Obsah

Zahrada či pole vznikaly a vznikají různě, lidstvo v tom má bohaté zkušenosti. Když například přišli Slované na naše území, na většině plochy dnešní republiky se rozkládal prales. Pro získání políčka se musel prales vyklučit, vypálit a pak se teprve dalo sázet.

Jenže tenkrát neměli lidé motorové sekačky a oračky, stačily jim jen motyky. A těm bylo zase jedno, jak křivá bude brázda nebo že trávník není jak střižený. Pařezy se totiž nechaly v klidu vyhnít, pokud se pracně nevykopávali.

Klučení

Dnes pralesy nemáme, ale občas se ke klučení můžeme dostat také. Například chceme upravit zanedbaný kout zahrady, nebo dokonce budovat zahradu tam, kde nikdy nebyla. A to není tak neobvyklé, když se podíváme, jak se rozrůstají naše dědiny a houstnou i okraje měst. A hovořit o tom, že máme chatu v lese, je asi bezpředmětné.

Pomoc těžké techniky

Na výběru techniky je důležitá plocha, kterou budeme a jak upravovat. Pokud máme k dispozici buldozer, asi nás nějaké menší pařezy zajímat nebudou, ale pokud si chceme zachovat zeminu, musíme se do pařezů pustit jinak. Vyzkoušená je technika, že stromky uřežeme třeba s metrovými pařezy, které si necháme vytahat traktorem. Jistě se dá použít i automobil s tažným zařízením. Je jen potřeba mít adekvátní řetěz, který omotáme kolem stromového pahýlu a zahákneme za dopravní prostředek, který máme k dispozici. S výhodou lze také použít řetězový naviják.

Ruční klácení

Pokud nemám techniku, můžeme se do klácení stromů pustit sami, raději ale s pomocí přátel Necháme kmen celý bez větví a pomocí provazu ho vyvracíme a současně odkopáváme kořeny. Pokud se chystáme na trávník, můžeme kořeny odřezávat a konce nechat v zemi, ale pro záhony musíme být pečlivější, abychom mohli záhony rýt.

Náročné nálety

Pojmem „nálety“ nemáme na mysli letecké, ale náletové stromky. Práce s nimi je dlouholetá, protože neustále obrůstají pařezy, zvláště ve vlhčím prostředí. Někdy nestačí je jen vykopat, ale co v největší míře je potřeba vytahat i kořeny. A pak stále sekat a sekat a doufat, že se jejich síla častým sekáním zmenší a my můžeme mít trávník podle předpisů.

Velké pařezy

Odstranění pařezů ze zahradyU velkých pařezů je nutné je vykopat ručně. Je to těžká práce a navíc si vykopeme díru, kterou musíme zaházet. Říká se, že pařezy zahřejí člověka třikrát – při dobývání pařezu, při rozštípání pařezu a pak, když se tím dřevem topí. Někdo doporučuje stromy kácet tak nízko, že pařezy zůstanou pod úrovní země. To má ale nevýhodu v tom, že v místě pařezu po dobu tlení nebude nikdy kvalitní tráva a země se zde bude postupně propadávat.

Nemechanické odstranění

Chemicky se dá pařez odstranit také (Roundap, dusičnan draselný), ale jde o jedy, kterými si můžeme zamořit zahradu. Snazší je třeba do dřeva nasadit hlívu ústřičnou. Tato metoda je sice výhodná, že budeme moci sklízet, ovšem trvá odstranění pařezu i několik let.

O Makawiel

Shlédněte také

Plánujete zahradu?

Plánujete zahradu?

Je léto, a to je nejvhodnější období pro stavební práce, a to nejen pokud jde …