Domů / Dům a byt / Koupelnová baterie, co byste o ní měli vědět?
Koupelnová baterie, co byste o ní měli vědět?

Koupelnová baterie, co byste o ní měli vědět?

Závěrem vodovodního systému v bytě jsou obvykle baterie. To slovo je ale pro mnohého matoucí, protože má více významů, ať již jako zdroj stejnosměrného proudu, tak slovo z dělostřelecké terminologie. V našem případě jde ale o sestavu vodovodních ventilů. Ta pak umožňuje regulovat teplotu a množství vody, které jim procházející.


Trocha historie…

Zaváděním vody do bytů, resp. bytových domů, znamenalo velký pokrok v mnoha směrech. Zpočátku to byl jeden kohoutek na pavlači pro celé patro. I to byl velký pokrok, do té doby se chodilo pro vodu k obecní studni či kašně. Pak již byl jen krok s vodou do každého bytu a konečně přišla i voda teplá. Lze polemizovat, jestli říkat horká, mnohdy má pouhých 50 st. C. Dnes je tedy voda zejména v kuchyni a v koupelně.

Jakou baterii do koupelny?

Než si baterii vybereme, měli bychom vědět, k jakému účelu ji budeme potřebovat. Baterie se totiž dělí nejen podle materiálu, tak i účelu. Na trhu jich je obrovské množství. Jde tedy o vodovodní baterie umyvadlové, sprchové, vanové, bidetové, záchodové, termostatické, baterie na jednu vodu a baterie pro umyvadlo a vanu. Dále se mohou dělit na stojánkové, nástěnné, které jsou instalované na stěnu s roztečí přívodů 100 nebo 150 mm, a konečně i baterie podomítkové.

Technické dělení

Pokud již víme, jakou baterii potřebujeme, můžeme si vybrat mezi pákovými, kdy se pákou nastavuje tlak i teplota, nebo termostatickými s možností nastavení tlaku na jedné a teploty na druhé straně těla baterie, včetně pojistky proti opaření. Dalšími bateriemi jsou klasické kohoutkové se samostatnými kohoutky na teplou a studenou vodu a konečně moderní jsou i bezdotykové, které se ovládají přetnutím paprsku, ale mají přednastavenou teplotu a tlak vody.

Výběr baterie

Baterie jsou přizpůsobené každá pro svou funkci, takže se používají na vany, umyvadla, koupelnové skříňky s umyvadlem, sprchové kouty, bidety, WC, ale i další místnosti v bytě, jako jsou prádelny, ale mohou být v garáži, v zimní zahradě, jak v domě, tak i v exteriéru. Důležité je s ohledem na prostředí vybírat nejen podle účelu, ale i dle stylu místnosti, podle povrchové úpravy a konečně i tvaru, tedy designu. Ne vždy se vyplatí šetřit, protože životnost ve stále vlhkém prostředí se i pro galvanicky pokovené kovové baterie se velmi zkracuje.

O Makawiel

Shlédněte také

Tipy, se kterými se stanete králem každé grilovačky

Tipy, se kterými se stanete králem každé grilovačky

Drtivá většina Čechů miluje grilování. Jenže udělat maso tak, aby bylo správně propečené, neztratilo chuť …